Crkva nam daje mogućnost da zadovoljimo vremenitu kaznu za počinjene teške grijehe u našem vjerničkom životu. No, to ne smijemo uzeti zdravo za gotovo. Ne smijemo zaboraviti da ovo nije dolazak u trgovinu gdje mi nešto tražimo i kupujemo, a nama se prodaje. Često čujemo kako treba samo doći na Veliki petak na klanjanje i sve mi je oprošteno. Da, možda do tog trenutka. I to ako smo se potpuno otvorili i predali Gospodinu sve svoje grijehe do tog trenutka, ali već nakon izlaska iz crkve, kroz dan, dva ili više, ponovno učinimo neki teški grijeh i ponovno se moramo za njega ispovjediti. Mi ćemo ga ispovjediti i time smo izbrisali krivicu. Ali moramo i vremenski zadovoljiti za počinjenje tog svojeg grijeha. Vremenitu kaznu za grijehe na ovom svijetu zadovoljavamo kada strpljivo, iz dana u dan, podnosimo sve patnje i svakovrsna iskušenja. I time rastemo u vjeri i duhovnosti.
Kako do oprosta?
Postoje mnoge prilike i mogućnosti kako možemo primiti potpuni oprost. Važno je samo znati da naša želja i volja za oprostom počinje puno ranije nego odlučimo ići na svetu ispovijed. Počinje još u našim srcima kad se na to odlučimo, počinje onda kada odlučimo oprostiti nekome tko nam je nanio zlo, kada shvatimo da smo krenuli krivim putem i želimo putokaz natrag na pravi put, kada bližnjemu u nevolji pomognemo i u svakoj drugoj životnoj situaciji kada shvatimo da samo s Gospodinom možemo dalje. Potpuni oprost nije nešto što se daje bilo kada i to dokazuju i ovi uvjeti.
Potpuni oprost možemo dobiti:
- klanjanjem pred Tabernakulom ili izloženim Presvetim Oltarskim Sakramentom najmanje pola sata
- posjetom jednoj od četiri rimske patrijahalne bazilike (sv. Petra, sv. Pavla, sv. Marije Velike, sv. Ivana Lateranskog) - uz molitvu Očenaša i Vjerovanja: u tim bazilikama se potpuni oprost može primiti jednom na godinu (na zapovijedani blagdan ili na blagdan zaštitnika)
- prisustvovanjem na Misi bdijenja na Veliku subotu
- sudjelovanjem u cijelom klanjanju Križu Kristovu na veliki petak
- prisustvovanjem na Misi Večere Gospodnje na veliki četvrtak
- obavljanjem duhovne vježbe u trajanju najmanje tri dana
- pobožnim sudjelovanjem na pučkim misijama (od početka do kraja)
- primanjem Prve Svete Pričesti ili tko pobožnim sudjelovanjem na svečanosti dodjele Prve Svete Pričesti
- može ga dobiti svećenik koji ima Mladu Misu i svi koji u toj svečanosti sudjeluju
- također i svećenik i svi vjernici koji sudjeluju na proslavi 25, 50. i 60. godišnjica misništva
- vjernik koji za vrijeme trajanja biskupijske sinode posjeti crkvu u kojoj se ta sinoda održava i u njoj izmoli vjerovanje i Oče naš
- recitiranjem ili pjevanjem himna "O dođi Stvorče Duše Svet" (1. siječnja ili na Duhove)
- obavljanjem pobožnosti Križnog puta
- posjećivanjem župne crkve i izmoljenim Očenašem i Vjerovanjem u njoj na dan zaštitnika crkve (i na blagdan Porcijunkule 2.VIII. u svim franjevačkim crkvama)
- posjetom crkvi na dan njezina posvećenja ili na dan posvećenja oltara i tu izmoli Vjerovanje i Oče naš
- obnavljanjem Krsnog saveza u uskrsnoj noći ili na dan svoga Krštenja
- recitiranjem ili javnim pjevanjem himna "Tebe Boga hvalimo" na zadnji dan u godini
- posjećivanjem crkve redovnika na dan njihova utemeljitelja i tu izmoljenim Vjerovanjem i Očenašem
- sudjelovanjem na liturgijskom slavlju kojemu predsjeda onaj koji vodi pastoralnu vizitaciju (biskup ili njegov delegat)
- primanjem papinskog blagoslova uživo, preko radija ili TV-a
Moramo znati da će nas zlo napadati i kada se odlučimo na taj korak. Pokušavat će na sve načine odvojiti nas od Gospodina. Ono će nam pokušati usaditi strah od toga da nam neće biti oprošteno, pokušat će probuditi u nama odbojnost prema svećeniku koji nas treba ispovjediti, pokušat će nas uvući u besmisao i reći će nam da ti naši grijesi i nisu grijesi. No, mi moramo biti ustrajni u molitvi i predanju Gospodinu te čvrsto odlučiti da se želimo sprijateljiti s Isusom i poniziti se te izbaciti strah, krivnju, sram, odbojnost i mržnju.
U vrijeme trajanja Godine vjere tj. od 11. listopada 2012. pa sve do uključivo 24. studenog 2013., svaki vjernik moći će zadobiti Potpuni oprost od vremenitih kazni za vlastite grijehe. Podijeljen po milosrđu Božjem, može se namijeniti za duše preminulih vjernika. Dobit će ga svaki vjernik koji su se iskreno pokaje, propisno ispovjedi, sakramentalno pričesti, i koji izmoli molitve na nakane Svetog oca, pape. To je određeno u Rimu, u sjedištu Apostolske pokorničarne, 14. rujna 2012., na Uzvišenje Svetog Križa.